ISIC międzynarodowa legitymacja studencka

Legitymacja ISIC, czyli z języka angielskiego International Student Identity Card, zyskuje coraz większe uznanie także w Polsce. Ten międzynarodowy dokument tożsamości, skierowany do uczniów i studentów, gwarantuje dodatkowe zniżki i bonusy na całym świecie. Nad oryginalnością legitymacji czuwa holenderskie Stowarzyszenie ISIC, które decyduje o wydawaniu tego dokumentu w określonej formie. Legitymacja ISIC istnieje już niemal 60 lat. Pierwszą sztukę wydano w 1953 roku. Przez ten czas wygląd dokumentu ulegał modyfikacji. Jej aktualny format zatwierdzono w 2008 roku. Szacuje się, że obecnie około 4,5 miliona młodych osób z 120 krajów na całym świecie posiada taką międzynarodową ligitymację studencką.

Główną kontrolę nad legitymacją ISIC sprawuje Stowarzyszenie ISIC. Jednak w imieniu tego stowarzyszenia funkcjonuje firma International Association Services (IAS), której siedzibą mieści się w Amsterdamie. IAS nadzoruje regionalne oddziały, bowiem skład ISIC wchodzą organizacje studenckie z niemal wszystkich państw świata i to one, na swoim terenie zajmują się dystrybucją kart. Wydawanie kart odbywa się wyłącznie w wyznaczonych do tego punktach, sygnowanych znaczkiem ISIC. Mogą one znajdować się zarówno na uczelniach, jak i w bankach, firmach ubezpieczeniowych czy biurach podróży.

ISIC

Legitymacja ISIC wyglądem przypomina tradycyjną kartę płatniczą. Posługiwać się nią mogą osoby od 12 roku życia. W przeciwieństwie do polskich legitymacji studenckich, górna granica wieku nie została w tym wypadku ustalona. Uzyskanie karty ISIC możliwe jest po przedstawieniu stosownego dokumentu, potwierdzającego status studenta lub ucznia. Ważność legitymacji ISIC wynosi maksymalnie 16 miesięcy. Wyrobienie takiej karty zajmuje najwyżej kilkanaście minut. Do wniosku trzeba dołączyć aktualne zdjęcie legitymacyjne. Koszt w zależności od opcji to od 24 do 89 złotych.

Karta ISIC przydatna jest podczas międzynarodowych podróży, ponieważ uprawnia do rabatów w wielu miejscach, począwszy od hoteli, przez restauracje, po muzea i obiekty sportowe. W ofercie mogą się też znaleźć sklepy i punkty usługowe. Ponadto zapewnia zniżkę na bilety komunikacji miejskiej. Z kartą ISIC można kupić tańsze ubezpieczenie turystyczne. Wszystkie ulgi uaktualniane są na bieżąco na stronie Stowarzyszenia ISIC. Kartę sygnowaną logiem ISIC mogą uzyskać także nauczyciele i pracownicy oświatowi (International Teacher Identity Card, ITIC) oraz młodzież poniżej 26 lat (International Youth Travel Card, IYTC). Posiadacze takich legitymacji również mogą skorzystać ze zniżek we wszystkich punktach, gdzie honorowane są tradycyjne karty ISIC.

Powiązane wpisy